Олімпіадні задачки з хімії

Тут допомагаємо вчителям загальноосвітніх шкіл робити їх роботу :)

Postby Anonimnyy alkogolik » 21 12 2007, 17:07

1. Do Yuniky: dyakuyu za kompliment ya cyogo ne zasluzhyv - dilyty 397 na 2 i piv godyny buty vpevnenym sho to 193,5! :shock: nepravylno perepysaty i rozvyazaty zadachu :? i vyshlo prychomu pravda (VO)3PO4, ale blin ci vsi dytyachi pomylky ce prosto zhah! :evil:
2. Naskilky ya pamyatayu shanovnyy alximik kolys hotiv znyaty rentgen z H3PO4*HClO4 ot i pytannya do nyogo sho z togo vyyshlo! :P
3 po 100 i 2 po 200
Anonimnyy alkogolik

Postby Lejs » 15 01 2008, 20:41

Хімік я не дуже, тільки так, початкіець.

От надибала такі задачки, мож підкажете розв"язок.... :)

1) При дії ультразвуку на водний розчин газу А утворюється розведений розчин двох одноосновних кислот В і С. Відомо, що Рідкий при стандартних умовах ароматичний амін Д (15,05% Нітроген) реагує з їх роведеними рочинами по різному. При взаємодії з В Утворюється сіль (17.95% Нітрогену), під час реакції з С в присутності хлоридної кислоти утворюється розчин речовини Е, яка не стійка в чистому вигляді. При нагріванні в розчинах Е розкладається з утворенням азоту, хлороводню і відповідного фенолу.
Визначте зашифровані речовини, складіть рівняння відповідних реакцій. Як називається клас аполук Е? Як буде взаємодіяти метиламін з розчином кислоти С? чому?

2) Пробірку, в якій міститься суміш твердої трьохосновної органічної кислоти С6Н8О7 і концентрованої сульфаиної кислоти нагрівають в полум"ї пальника. При цьому утворюється суміш двох газів, яка горить при підпалюванні. При пропусканні цієї суміші через розчин барій гідроксиду утворюється білий осад. Кінцевим продуктом розкладу кислоти є ацетон. Визначте невідомі речовини, складіть рівняння реакцій, якщо молекула органічної кислоти симетрична. Яку тривіальну назву має ця кислота?
Lejs

Postby Rimas » 15 01 2008, 23:23

1. 2NO<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>O = HNO<sub>2</sub> + HNO<sub>3</sub>
Анілін з азоткою дасть звичайну сіль (нітрат анілінію), а нітритна кислота -- розчин солі діазонію. Якшо його підігріти (Зандмейер) отримаємо не тільки фенол, але й хлорбензол.
Метиламін з нітритною кислотою також утворить діазосполуку, але вона зовсім нестійка і розпадеться з утворенням швидше за все метанолу

2 Лимонна.. Гази: думаю СО<sub>2</sub> + водень. Хоча можу й помилятись... Може хто підкорегує.
Life is a miracle!
Rimas
Site Admin

Postby Lejs » 17 01 2008, 02:00

велике спасибі і за те , що є... ))

Це задачки з цьогорічної обласної олімпіади. Можливо вони для вас не важкі, але враховуючи, що я зовсім початківець і на подібній олімпіаді була вперше, то думаю мені можна пробачити за таке неуцтво...))) А розв"язки хотілось принципово знати...)
Lejs

Postby Rimas » 17 01 2008, 13:44

Перша задачка для багатьох тут не те що легка, "рідна" - можна сказати.. :) Ми оті діазотування по кількадесят раз переробили.
А для школярів може бути складнувато додуматись..
Хімію найкраще руками запам'ятовувати ;) Зробив реакцію пару-вісім раз -- запам'ятав на все життя
Life is a miracle!
Rimas
Site Admin

Postby DCorp » 20 01 2008, 02:07

Друге (вторе :)) - кислота справді лимонна, а от гази, здається СО2 і СО.

п.с. З діазотуванням прикольна задачка. Аж на душі тепло зробилося :)
o..O
DCorp
Site Admin

Postby Rimas » 20 01 2008, 02:38

Я тоже щось на СО кілішував, але формально декарбоксилювання закінчується вуглеводнем, так? Значить по відщепленню трох карбоксилів палучицця ізопропанол. А кажут що кінцевим продуктом є ацетон. Шо тагда? :shock:
Life is a miracle!
Rimas
Site Admin

Postby DCorp » 20 01 2008, 22:07

Відвалюється мурашина, і дає СО. Потім від ацетондикарбонової відлітають СО2 і дає ацетон. Енциклопедія:
Image
o..O
DCorp
Site Admin

Re: Олімпіадні задачки з хімії

Postby Flash » 08 04 2009, 10:23

Шановні школярики!
Для тих хто не був на Львівській обласній олімпіаді з хімії, пропонується завдання на експериментальний тур для 10 класу (без розв"язку звичайно ж :) ). Правда тоха запізніло.
В 6 пронумерованих пробірках є амінооцтова кислота, оцтова кислота, ацетамід, хлороцтова кислота, бутил ацетат, натрій ацетат. Маючи в своєму розпорядженні лише розчини CuSO4, NaOH, мідну дротинку та індикаторний папірець необхідно ідентифікувати оті всі 6 речовин.
Успіхів шановні :)
jedem das seine
Flash

Previous

Return to Хімія для школярів